Filmweb sp. z o.o.
http://northernarizonabluesalliance.org/news/Odnaleziony+scenariusz+Kubricka+zostanie+zlicytowany-130657

Odnaleziony scenariusz Kubricka zostanie zlicytowany

  • Deadline
  • autor: jp
  • Filmy, Inne
Przez lata zaginiony scenariusz Stanleya Kubricka zatytułowany "Burning Secret" zostanie zlicytowany na aukcji, która odbędzie się w Nowym Jorku 20 listopada. Specjaliści spodziewają się, że zostanie sprzedany za około 20 tysięcy dolarów.

01.gif
Getty Images © Evening Standard


Scenariusz został odkryty przez Nathana Abramsa, badacza twórczości legendarnego reżysera. Tekst okazał się praktycznie kompletny i gotowy do zekranizowania. Kubrick napisał go w duecie z Calderem Willinghamem w 1956 roku na podstawie noweli Stefana Zweiga opublikowanej po raz pierwszy w 1911 roku. To rozgrywająca się w sanatorium historia namiętności i cudzołóstwa: przystojny mężczyzna zaprzyjaźnia się z 10-letnim chłopcem. W ten sposób chce się dobrać do jego zamężnej matki. Akcja oryginału rozgrywa się w Austrii, ale Kubrick przeniósł wydarzenia do Ameryki lat 50.

Na tekście widnieje stempel MGM i data 24 października 1956 roku. Studio MGM nie jest jednak pewne, czy posiada prawa do tekstu i obecnie "zgłębia temat". Na pewno nie posiadają go natomiast spadkobiercy Kubricka.

Obecnym właścicielem odnalezionej kopii tekstu jest nominowany do Oscara kompozytor Gerald Fried, przyjaciel i były współpracownik reżysera. Zrobiłem z nim pięć filmów, więc to naturalne, że omawialiśmy razem muzyczne perspektywy dla tego projektu. Nigdy nie poprosił mnie o zwrot scenariusza, więc dodałem go do wielkiej góry tekstów w moim mieszkaniu. Mam wiele listów i zdjęć od Stanleya, powiedział Fried. Dodał też, pół-żartem, pół-serio: Jeśli kiedykolwiek scenariusz zostanie zekranizowany, chciałbym, żeby wzięto mnie pod uwagę jako kompozytora.

zobacz też: